על התכנית

''

התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה הינה מייסודם של פרופ' צבי ארד ז"ל ופרופ' ברנרד פינצ'וק בשנת 1982. התכנית מופעלת מטעם המרכז הישראלי לקידום מדעי המתמטיקה (ע"ר) ופועלת בשיתוף עם המחלקה למתמטיקה של אוניברסיטת בר אילן. שנה"ל התשע"ז הינה שנת ה-35  לפעילותן של התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה וסך תלמידיה מונה מעל ל-6,500 תלמידים בכיתות ו'-י' מכל רחבי הארץ.

מסלולי הלימוד אותם מציעה התכנית הינם:

תכנית העשרה מתמטית (ו'-ז'), תכנית האצה לבגרות תלת שנתית (החל מכיתה ח'), לימודי המשך אקדמיים  

תלמידי התכנית נהנים מכיתות קטנות והומוגניות, רמה לימודית התואמת את יכולותיהם וחוויית למידה שאין שני לה. הלמידה בתכנית מקנה לתלמידים חינוך והכוונה למצויינות כמו גם קרש קפיצה אקדמי להגעה לפסגות.  

מטרות התכנית:

  • טיפוח החשיבה והמצויינות המתמטית תוך העצמת התלמידים המוכשרים.

  • העשרה בידע מתמטי על היבטיו השונים מעבר לנלמד במסגרות הפורמאליות.

  • קידום התלמידים המוכשרים אל חוד החנית של האקדמיה בישראל.

 

תכנית העשרה המתמטית:

תכנית העשרה המתמטית, כמשתמע משמה, מטרתה היא העשרת התלמידים מבחינה מתמטית. במהלכה נחשפים התלמידים אל תכנים אשר אינם נכללים התכנית הלימודים הרגילה ואשר באמצעותם זוכים התלמידים, לא רק בשיטות ופיתוח דרכי חשיבה, כי אם גם בהרגלי למידה נכונים ולמידה חווייתית.

התכנית מיועדת לתלמידי כיתות ו'-ז' (תכנית שונה לכל שנתון). קרא עוד

תכנית האצה לבגרות תלת שנתית:

התכנית התלת שנתית מאפשרת לתלמידיה מסלול לימודים החל מכיתה ח' ועד למועד הבגרות במהלכו לומדים התלמידים לקראת בחינת הבגרות במתמטיקה בהיקף של 5 יח"ל (עפ"י תכנית הלימודים של משרד החינוך). כיתות הלימוד ההומוגניות והקטנות מן הרגיל במספר, איכות התלמידים הנבחרים ורמת ההוראה הגבוהה, מאפשרת לתלמידינו לקצר את 5 שנות הלימוד בבית הספר למספר שנים ולסיים בהצטיינות מרובה את בחינת הבגרות במתמטיקה.  תלמידי התכנית לא רק עוברים הכנה לימודית לקראת בחינת הבגרות אלא גם זוכים ליהנות מהקניית הרגלי למידה נכונים, רכישת כלי ניהול זמן נכונים וכן, העשרה נוספת על החומר הנלמד.

התכנית מיועדת לתלמידים החל מכתה ח'- קרא עוד

לימודי המשך אקדמיים:

בתום הלימודים בתכנית או אף במהלכה ,  נפתחים שערי האקדמיה בפני בוגרי התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה. אוניברסיטת בר אילן, כמו גם אוניברסיטאות נוספות, מאפשרות לבוגרי התכנית שילוב באדמיה במסלולי לימודים לתואר ראשון במתמטיקה או במדעים מדוייקים מקבילים אחרים. למסלולים אלה ניגשים התלמידים בעודם תלמידי תיכון ומערכת שעות מיוחדת מאפשרת להם שילוב זה. בוגרי התכנית אשר בוחרים להמשיך במסלול האקדמי אינם נדרשים בציון פסיכמוטרי עם כניסתם ובאפשרותם לסיים את כלל התואר הראשון בסוף שנת י"ג (תוך קבלת דחיית שירות מצה"ל).

מסלול הלימודים מיועד לתלמידי י"א-י"ג. קרא עוד